Üye Girişi

Lütfen kullanıcı adınızı ve şifrenizi ilgili alanlara giriniz!

Üye değilseniz lütfen tıklayınız

Şifremi Unuttum

Şifrenizi unuttuysanız tıklayınız
favorite

Android View'leri Yatay Olarak Hizalamak

View'leri yatay olarak hizalamak için bazı attribute(özellik)'lerini kullanmamız gerekir. Bu özellikleri açıklamadan önce, LinearLayout kullanmak zorunda olduğumuzu ifade edelim.

LinearLayout child view'lerin genişliklerini ayarlarken, iki özelliğe bakar: android:layout_width ve android:layout_weight. İlk aşamada, LinearLayout  android:layout_width değerine bakar. Eğer view'lerin android:layout_width değerleri wrap_content olursa, her biri sadece yeterli miktarda alanı kaplar. Bu ise aşağıda görüldüğü gibi boşluk oluşmasına neden olur:İkinci aşamada LinearLayout android_layout_weight değerlerine bakar. Eğer EditText view'in android_layout_weight değeri "1" olursa ve Button'da  android_layout_weight özelliğini kullanmazsak tüm boşluğu EditText'in kaplaması sağlanmış olur. Çünkü android_layout_weight özelliği, bir view'in oluşan boşluğu kaplaması için önemlilik değerini temsil eder. Örneğin, bu özellik değeri "1" değerine eşit olduğu zaman ilgili view, boşluğu doldurmada öncelik kazanmış olur. View'lerin android_layout_weight özelliği default olarak "0" değerine eşittir.

Eğer birden fazla view'in android_layout_weight özellik değeri "1" olursa, bu view'ler eşit olarak oluşan boşluğu paylaşırlar. Bu view'lerden birinin değeri "2" olursa ve diğer view'in değeri "1" olarak ayarlanırsa, o zaman boşluğu, değeri "2" olan view daha çok işgal eder. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Sonuç olarak layout'un son hali aşağıdaki gibidir:

<LinearLayout
xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
 xmlns:tools="http://schemas.android.com/tools"
 android:layout_width="match_parent"
 android:layout_height="match_parent"
 android:orientation="horizontal">
   
 <EditText
   android:id="@+id/edit_message"
   android:layout_weight="1"
   android:layout_width="0dp"
   android:layout_height="wrap_content"
   android:hint="@string/edittext_hint" />
   
 <Button
   android:layout_width="wrap_content"
   android:layout_height="wrap_content"
   android:text="@string/button_send" />
   
</LinearLayout>


Ekran çıktısıEditText için, LinearLayout gereksiz yere genişlik hesaplaması yapar. Bunu önlemek için, yukarıdaki layout'ta görüldüğü EditText'in android:layout_width özelliği "0dp" yapılır. Çünkü android:layout_width değeri "0dp" olduğu zaman, genişlik hesaplaması yapılmaz. Sonuç olarak view'lerin gösterilmesi hızlanmış olur.

Not: LinearLayout'un android:orientation özelliği horizontal olduğu zaman android:layout_width ignore edilir. Bu özellik vertical olduğu zaman android:layout_height ignore edilir. Bunun gerçekte anlamı şudur: android:layout_width veya android:layout_height özellikleri hangi değeri alırsa alsın, "0dp", "fill_parent","wrap_content", önemli değildir. Fakat tavsiye edilen değer yukarda belirtildiği gibi "0dp" dir.

Not: Eğer view'leri eşit genişlikte ayarlamak istiyorsak, android_layout_weight özelliğine yüzdelik değerler verebiliriz. Örneğin EditText ve Button için android_layout_weight özelliklerine ".50" demiş olsaydık, eşit şekilde satırı paylaşırlardı. Eğer EditText'in kapladığı genişliğin, Button'un kapladığı genişliğinin 3 katı olmasını isteseydik EditText'in android_layout_weight özelliğine "3" değeri verip, Button'un android_layout_weight özelliğine "1" değerini vermemiz gerekecekti.


PayPal - Online ödeme yapmanın daha güvenli ve kolay yolu!


Bu makale hakkında yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.Yorum Yaz

Adınız*
Soyadınız* 
Email* 
Konu* 
(12 + 5) Kaç Eder: